Athletic Awards

Athletic Awards 2021-2022

Fall Sports:
Cross Country:
Carys Cook: All-SCC Second Team
Brooke Jones: SCC Scholar Athlete
Kelly Jones: CHSCA All-State, All SCC First Team, New Haven Register All-Area Team

Field Hockey:
Ashley Appleby: All-SCC Second Team
Lila Pinho: CHSCA All-State, All-SCC First Team, New Haven Register All-Area Team
Morgan White: All-SCC Second Team

Soccer:
Dylan O'Brien: All-SCC Second Team
Alexandra Vincent: All-SCC First Team

Swimming & Diving:
Caroline Begg: CHSCA All-State, SCC Scholar Athlete, SCC-All Conference, GameTime CT All-Area Team
Ashlyn Blessey: CHSCA All-State, SCC-All Conference
Phoebe Hamblett: CHSCA All-State, SCC-All Conference
Jaiden Johnson: CHSCA All-State
Claire Kehley:  CHSCA All-State, SCC-All Conference, SCC Championship Meet Most Outstanding Performer, SCC Athlete of the Month (October), GameTime CT All-State Team, GameTime CT All-Area Swimmer of the Year

 

 

Athletic Awards 2020-2021

Fall Sports:
Cross Country
Kelly Jones:  CHSCA All-State, All-SCC First Team, New Haven Register All Area Team

Field Hockey (Won SCC Division Championship)
Elle Corcoran: CHSCA All-State, All-SCC First Team, GameTime CT All-State Honorable Mention
Giulia Emanuel: All-SCC First Team, GameTime CT All-State First Team, New Haven Register All-Area Team
Brianna Firgeleski: SCC Division Championship-Player of the Tournament
Julia Proto: All-SCC First Team, GameTime CT All-State Honorable Mention
Christine Miller: New Haven Register All Area Coach

Soccer
Lauren McCarthy: SCC-All Division
Dylan O’Brien: SCC-All Division

Swimming & Diving
Morgan Bagnall: CHSCA All- State, All-SCC, SCC-All Division, New Haven Register All-Area Team, GameTime CT All-State Second Team
Caroline Begg: CHSCA All-State, SCC- All Division
Ashlyn Blessey: CHSCA All-State, All-SCC, SCC-All Division
Vivian Freitas: CHSCA All-State, All-SCC, SCC-All Division, New Haven Register All-Area Team, GameTime CT All-State Honorable Mention
Claire Kehley: CHSCA All-State, All-SCC, SCC-All Division, New Haven Register All-Area Team, GameTime CT All-State Honorable Mention
Catherine McLaughlin: SCC Scholar Athlete
Paul Katz: New Haven Register All Area Coach

Volleyball
Elisabeth D’Albero: SCC-All Division
Quinlyn Elliott: SCC Scholar Athlete
Anna Farruggio: SCC-All Division

Winter Sports:
Basketball
Catherine Bosse:  All-SCC West Division

Cheerleading
Phoebe Flasko: CHSCA All-State, SCC-All Conference
Katharine Wetmore: SCC-All Conference

Ice Hockey
Jiline Foote: SCC Scholar Athlete
Andy Townsend: SCC Coach of the Year

Indoor Track
Kelly Jones: SCC-All Conference
Catherine McLaughlin: SCC-All Conference
Tara O’Connor: SCC Scholar Athlete

Spring Sports:
Golf
Bailey McGuigan: SCC-All Conference
Isabella Thomas: SCC-All Conference

Lacrosse
Catherine McLaughlin: All-SCC Division I Second Team
Julia Proto: All-SCC Division I Second Team
Morgan White: All-SCC Division I Second Team

Outdoor Track
Katherine Baisley: New Haven Register All-Area Team
Lauren Baisley: SCC Scholar Athlete

Softball
Michaela Fortier: All-SCC Second Team
Isabella Fuscaldo: All-SCC Second Team

Tennis
Katherine Backus: CHSCA All-State, All-SCC Doubles,SCC Scholar Athlete
Chelsea Larke: CHSCA All-State, All-SCC Doubles
Audrey Ulrich: All-SCC Singles, New Haven Register All-Area Team

Previous Years